Филип почина што почина, обврските за „вечната“ продолжуваат – со насмевка


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Бритинската кралица Елизабета Втора вчера ја изврши својата прва јавна должност по погребот на 99-годишниот сопруг , принцот Филип, одржувајќи прием за странски дипломати преку видео врска.

Насмеаната 95-годишна кралица одржа прием за новите амбасадори на Летонија и на Брегот на Слоновата Коска.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Royal Family (@theroyalfamily)

Кралицата ги извршува должностите од својот дом во замокот Виндзор западно од Лондон, каде пред две недели беше погребан принцот Филип, со кого мина седум децении.

Ова е прв ангажман на кралицата Елизабета Втора. од крајот на официјалната кралска жалост, но не и од смртта на нејзиниот сопруг на 9 април.