Фергусон: Роналдо нема конкуренција за „Златната топка“


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Легендарниот менаџер на Манчестер Јунајтед, Алекс Фергусон истакна дека Кристиано Роналдо најмногу заслужува да ја освои „Златната топка“ оваа година.

„Не можам да се сетам на некој подобар кандидат за оваа награда од Кристиано. Тој е најдобар избор. Неговите достигнувања во сезоната се неверојатни. Нема кој да го победи за Златната топка“, тврди Фергусон.

Роналдо ја освои Лигата на Шампионите со Реал, а освен тоа триумфираше на Европското првенство во Франција. Овие работи во никој случај не треба да се потценуваат. За време на финалето тој мораше да ја напушти играта порано, но сепак продолжи да биде заедно со тимот крај страничната линија. Неговата желба да го освои трофејот беше огромна, беше вистинско задоволство да го гледам“, рече Фергусон.