Славни

Елизабета „најтешка“ од сите: Еве колку „тежат“ членовите на британското кралско семејство

Кога станува збор за Велика Британија, иако веќе со векови тамошниот Парламент го држи најголемиот дел од службената моќ, британската монархија и семејството кое ја претставува истата сè уште владеат со Островот.

Една неодамнешна пресвртница беше принцот Хари и Меган Маркл кога се повлекоа од своите кралски должности, што им остава можност за финансиска независност. Иако тие би можеле да заработат многу милиони самостојно, нивната чиста вредност во моментов е релативно ниска во споредба со вкупната лична нето вредност на британското кралско семејство, за која Форбс објави дека е 88 милијарди американски долари, заклучно со 2017 година. Погледнете подетално колку вреди секој член од кралското семејство – и како тие трошат дел од тие пари.

Меган Маркл: 5 милиони долари

Иако принцот Хари и Меган Маркл веќе официјално не ја претставуваат кралицата и повеќе нема да ги користат нивните официјални титули, семејството е сè уште семејство. Маркл се придружи на семејството кога стапија во брак со принцот Хари во мај 2018 година. Поранешната актерка на „Suits“ вреди околу 5 милиони американски долари, иако таа и нејзиниот сопруг делат комбинирана нето вредност од 45 милиони долари – колку нивната венчавка.

Камила Паркер Боулс: 5 милиони долари

Во брак со принцот Чарлс од април 2005 година – наводно без предбрален договор – Камила Паркер Боулс официјално е позната како Камила, војвотката од Корнвол. За Паркер Боулс се вели дека е љубезна, смирена личност која им свои пари.

Таа поголемиот дел од времето го поминува во добротворна работа посветена на различни цели, вклучувајќи здравје и благосостојба, промоција на писменост, помагајќи им на помалку среќните, Корнвол, наследство и уметност, благосостојба на животните, сексуален напад и карцином.

Принцезата Беатрис: 10 милиони долари

Принцезата Беатрис работи со полно работно како деловна жена и придонесува голем дел од своето време и напори за најразлични цели, како што се Фондацијата за заедница Беркшир, Фондацијата за образование на Африка Broomwood, Националното балетско училиште на англиски јазик и Hospice Forget Me Not Children.

Принцезата Евгенија: 10 милиони долари

Принцезата Евгенија се омажи за Џек Бруксбанк во капелата Сент Џорџ во замокот Виндзор на 12 октомври 2018 година. Бруксбанк е европски менаџер за Касамигос Текила, екскомпанијата на Џорџ Клуни. За нејзиното богатство се шпекулира дека се чува во фондации што ги основале нејзината баба, кралицата Елизабета Втора и нејзината прабаба, мајката кралица, како и во фондации основани од од нејзините разведени родители, принцот Ендру, војводата од Јорк и Сара „Ферги“ Фергусон.

Нето-вредноста на Евгенија се проценува на околу 10 милиони американски долари. За разлика од другите членови на кралското семејство, дел од ова може да биде од сопствената заработка на Евгенија. Дипломирала историја на уметност и англиска литература и моментално работи во Лондон како в.д. директор на уметничка галерија.

Кејт Мидлтон: 10 милиони долари

Тоа е само дел од британското кралско семејство, , но претприемничкото семејство на Кејт Мидлтон има богатство од 5 милиони долари благодарение на нивната компанија Party Pieces. Сега мајка на принцот Џорџ, принцезата Шарлот и принцот Луис, не е познато колку – ако има – нејзината чиста вредност потекнува од семејството Мидлтон, но нејзината завидна модна смисла ја претворија во сакана меѓународна суперerѕвезда.

Принцот Чарлс ги покрива трошоците за нејзиниот персонал, патувања и службена гардероба. Некои од нејзините други патни трошоци често се финансираат од земјите што ги посетува, дозволувајќи да задржи повеќе од своите пари во банка.

Принц Филип: 30 милиони долари

Принцот Филип е во брак со кралицата Елизабета Втора од ноември 1947 година. Поради долго воспоставените правила и прописи поставени од монархијата, тој никогаш не ја презеде титулата крал, но кралското семејство е во неговата крв. Роден како принцот Филип од Грција, татко му беше принцот Андреј од Грција и Данска, а неговата мајка беше принцезата Алиса од Батенбург.

Четврти братучед на неговата сопруга, принцот Филип служел во британската кралска морнарица од 1939 до 1953 година. Исто така, успешен пилот. Има повеќе од 5.900 летови во текот на 44-годишната пилотска кариера.

Принцот Хари: 40 милиони долари

Сега повлечен од службените должности на кралското семејство, принцот Хари се повлече од својата 10-годишна кариера во британската армија во 2015 година. Пред неговото заминување од службата, тој беше капитен во Воениот воздушен корпус со приближна годишна плата од 45.000 американски долари.

Неговата кралска вредност чинеше значителен пораст по неговиот 30-ти роденден во септември 2014 година, кога доби околу 12,3 милиони долари наследство од имотот на неговата покојна мајка, принцезата Дајана.

Принцот Вилијам: 40 милиони долари

Голем дел од нето вредноста на идниот крал на Англија потекнува од приближно 12,3 милиони долари наследство, добиено од имотот на неговата покојна мајка, принцезата Дајана, на неговиот 30-ти роденден во 2012 година.

Принцот Вилијам работел и како хеликоптерски пилот. Тој донираше целата своја годишна плата од 62 илјади американски долари за добротворни цели.

Принц Чарлс: 100 милиони долари

Следниот во редот на тронот, принцот Чарлс е меѓу најбогатите во британското кралско семејство. Неговите вкупни средства достигнаа од скоро изнесуваат 1,3 милијарди американски долари.

Заработката на Чарлс главно се должи на Војводството Корнвол, масовно портфолио за недвижнини што тој не ги поседува, но ги прима сите приходи како Војводата од Корнвол. Тоа му донело 20 милиони долари заработка за годината што завршува на 31 март 2018 година, според годишниот извештај.

Принцот Чарлс доброволно плаќа данок на доход на неговата заработка како војвода.

Кралицата Елизабета Втора: 600 милиони долари

Една од најбогатите, најмоќните жени во светот, најголемиот дел од богатството на кралското семесјтво е на кралицата Елизабета Втора. Нејзиното приватно портфолио на недвижнини ги вклучува престижните историски згради Сандрингам Хаус и замокот Балморал. Имотите се вреднуваат 65 милиони и 140 милиони долари, соодветно, според „Форбс“. Нејзиното Височество поседува земјоделско земјиште и коњски фарми низ цела Англија и исто така има вреден имот и во Лондон.

Како кралица на Англија, таа добива 15% од приходот од круната на имотот – Суверениот грант – за финансирање на службени функции и сите приходи од Војводството на Ланкастер, и покрај тоа што нема ниту сопственички удел во ниту еден.

Извор: Независен

To Top