Добра зделка: Купиле автомобил за 100 долари, на Илон Маск му го продале за скоро 1 милион долари


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Милијардерот Илон Маск е новиот сопственик на еден од легендарните автомобили од филмовите за Џејмс Бонд и послужил како инспирација за една од неговите ексцентрични иновации.

Приказната за овој автомобил и неговата продажба започнала во 1989 година, кога еден пар од Њујорк платил приближно 100 долари за напуштена гаража за складирање. Тоа била аукција на слепо, што значи дека ниту тие ниту продавачот немале поим што има внатре.

Кога ја отвориле гражата, ги чекало најголемото изненадување во нивните животи: под некои стари ќебиња имало спортски автомобил Lotus Esprit од 1976 година, користен за снимањето на филмот за Џејмс Бонд од 1977 година, „Шпионот кој ме сакаше“. Во филмот, спортскиот автомобил се претвора во подморница и истрелува проектили додека е под вода и е еден од легендарните Бонд автомобили што се користат во филмовите за различни акциони сцени.

Години подоцна, автомобилот го купил Илон Маск за речиси 1 милион долари.

Автомобилот е еден од осумте користени на снимањето, но единствениот вклучен во подводните сцени. По снимањето, тој бил ставен во складиштето и останал заборавен, се додека по повеќе од една деценија случајно не го купил брачен пар од Њујорк.

Двојката на почетокот не знаела што е тоа, открива Даг Редениус, ко-основачот на Фондацијата Иан Флеминг, за NBC News во 2013 година, кои ја потврдиле автентичноста на автомобилот. Тие воделе компанија за изнајмување на градежни алатки и никогаш не виделе ниту еден филм за Џејмс Бонд.

Сопругот планирал да го поправи пропаднатиот покрив на спортскиот автомобил и да направи други подобрувања, но откако го внеле автомобилот во камионот и се упатиле дома, камионџиите ги контактирале преку радиото за да ги известат дека влечат автомобил на Џејмс Бонд.. Кога се вратиле дома, сопругот отишол во видео продавницата и изнајмил VHS лента за да го гледа филмот, изјавил Редениус за CNBC.

Откако парот „козметички го реставрира“ возилото, тие го изложувале на повремени изложби во следните две децении пред да одлучат да го стават на аукција во 2013 година.

Во едно интервју во 2013 година, Редениус додава дека дознал за постоењето на автомобилот години откако парот почнал да го изложува и ги барал. Тој ја потврдил автентичноста на автомобилот од оригиналните производители и го споил парот со RM Sotheby’s, специјализиран за автомобилски класици, велејќи им на парот пред аукцијата: „Ако автомобилот се продаде за онолку колку што се надеваме, тие пари ќе ви дадат можност да се живеете многу удобно.“

Лотус бил продаден на аукција во 2013 година на таинствен купувач. Подоцна било откриено дека новиот сопственик бил Илон Маск, кој наводно платил 997.000 долари за автомобилот.

Маск рече дека пораснал гледајќи филмови за Бонд.

„Како мало дете во Јужна Африка беше неверојатно да го гледам Џејмс Бонд во „Шпион кој ме сакаше“ како го вози својот Lotus Esprit од пристаништето, притискајќи го копчето и го претворајќи го во подморница. Бев разочаран кога дознав дека навистина не може да се трансформира, да се направи и да се надгради со електричниот погон на Тесла и да се обиде навистина да го трансформира“, изјавил Маск за блогот за автомобили на Јалопник во 2013 година.

За првично да го опреми Lotus за филмот, компанијата за морско инженерство го претворила во функционална подморница во 1970-тите за повеќе од 100.000 долари (што е еквивалент на скоро 425.000 американски долари денес).

Наречен Wet Nellie, автомобилот се користел за подводни сцени, па кога бил продаден во 2013 година, немал тркала, туку само „перки“. Исто така, не можел да вози на копно, но всушност функционирал како подморница. Исто така, имал „склоп со четири пропелери“ во задниот дел што му дозволувал да се движи под вода додека се напојувал од електрични мотори во водонепропустлив простор.

За време на снимањето на подводната сцена, таа била изведен од пензиониран војник на американската морнарица SEALs, кој носел целосна опрема за нуркање со резервоар за кислород, бидејќи внатрешноста на автомобилот била исполнета со вода.

Маск рече дека автомобилот послужил како инспирација за новиот Cybertruck на Tesla.

Подморницата Lotus Esprit од 1976 година не е ни најскапиот автомобил во филмовите за Џејмс Бонд што се продава на аукција. Во август, Aston Martin DB5, користен за промоција на филмот за Бонд од 1965 година Thunderball, бил продаден на аукција за 6,4 милиони долари на анонимен купувач.