Спорт

Џудистката Нора Џакова го израдува Косово со уште еден златен олимписки медал

Џудистката Нора Џакова го обезбеди вториот златен олимписки медал за Косово на игрите во Токио.

Таа беше најдобра во денешните борби во категоријата -57 килограми. Во финалето, Џакова ја совлада Французинката Сара Леони.

Претходно, злато за Косово обезбеди Дристија Красничи.

Со два златни медала, Косово во моментов е на седмото место во пласманот според освоени најсјајни одличја на Игрите во Јапонија.

To Top