Челзи беше на прагот да направи чудо среде Мадрид – Бензема им ги сруши сништата


Роналдо нека се пази, Мароко гази - 19 ден ↓↓↓Реал Мадрид и Челзи одиграа фантастичен натпревар, а „кралевите“ после продолженија успеаа да се пласираат во полуфиналето од Лигата на шампиони.

Челзи од самиот старт тргна фуриозно и дојде во водство во 14-та минута со голот на Маунт. Гостите играа со висок интензитет, создаваа многу шанси, а во 50та минута Рудгер после еден корнер погоди за 0:2.

Интересен момент за кој сигурно долго ќе се зборува се случи во 65-та минута, кога Маркос Алонсо постигна гол за 0:3.

Сепак, голот беше поништен од ВАР поради наводно играње со рака на Маркос Алонсо.

Вернер во 75-та минута одлично ја измеша одбраната на Реал и зголеми на 0:3, резултат кој во тој момент го носеше Челзи во полуфиналето.

На десетина минти до крајот следуваше магична асистенција на Модриќ до Родриго, кој ги постави конечните 1:3 и го однесе мечот во продолженија.

На крај човек на одлука беше повторно Карим Бензема, кој во првото продолжение постигна гол на асистенција на Винисиус.