Бонучи: Тешко беше да го одбијам Гвардиола!

FLORENCE, ITALY - JANUARY 15: Leonardo Bonucci of Juventus FC in action during the Serie A match between ACF Fiorentina and Juventus FC at Stadio Artemio Franchi on January 15, 2017 in Florence, Italy. (Photo by Giuseppe Bellini/Getty Images)

Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Дефанзивецот на Јувентус, Леонардо Бонучи беше примарна трансфер цел на Пеп Гвардиола во Манчестер Сити, но сепак трансферот не се реализираше.

„Граѓаните“ во неколку наврати минатото лето се обидоа да го донесат Италијанецот на „Етихад“, па дури понудија и 60 милиони евра, но на крајот Бонучи се одлучи да остане во Јувентус.

„Не беше лесно да му се каже не на Манчестер Сити. Кога ќе видите дека најдобриот тренер во светот, Пеп Гвардиола ве цени и има само убави зборови за вас, тешко е да кажете не. На крајот го послушав срцето“, истакна Бонучи.

„Среќен сум што играм за Јувентус, еден од најголемите клубови во Италија и светот, и сакам да триумфирам во Италија и Европа. Дресот на Јуве е како втора кожа за мене“, додаде одличниот дефанзивец.