Бившата сопруга од Безос прогласена за најмоќна жена на светот според Forbes


Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1


Престижното списание Forbes ја објави нивната најнова листа на 100 најмоќни жени на светот, а на првата позиција се најде Мекензи Скот, бившата сопруга на Џеф Безос.

Мекензи Скот ги остави зад себе Камала Харис, Кристин Лагард, Мари Гара и Мелинда Гејтс.

Во написот за најмоќната жена на светот, Меги Мекграт од Forbes пишува дека Скот добила огромни средства по разводот со Безос, кои брзо почнала да ги дели во добротворни цели.

„Пред три години Мекензи Скот беше авторка, сопруга и мајка на четири деца, која основаше група против злоупотреба и му помогна на својот сопруг да го води Амазон во 90-тите. Таа остана во сенка – но потоа се разведе од Џеф Безос, доби четвртина од неговите удел во Амазон и речиси веднаш почна да планира како да го подари сето тоа.

„Имам непропорционална сума пари за споделување“, напишала таа во мај 2019 година кога потпишала ветување за донација, ветувајќи дека ќе донира барем половина од своето богатство на добротворни организации. , пишува Мекграт.

„Скот не само што почна да го одржува зборот, туку го прави тоа со рекордна брзина и со целосна контрола врз тоа каде одат нејзините пари. За нешто повеќе од две години, Скот, вредна 57 милијарди долари, даде 8,6 милијарди долари на 780 организации кои промовираат прашања кои вклучуваат родова еднаквост, расна правда и јавно здравје.Таа го направи тоа без канцеларија и поштенска адреса, и нема докази дека има персонал со полно работно време, нема одбор на директори (за што знаеме) и , бидејќи не донира преку добротворна организација, нема ниту барања за известување“, наведува Мекграт.

За споредба, фондацијата Гејтс, која има речиси 1.800 вработени, заработила 5,8 милијарди долари грантови во 2020 година, со обврска секоја организација да може да ги користи средствата како што ѝ одговара“, заклучува авторката на Форбс.