Анонимуси „го поздравија“ Илон Маск: „Очекувај не!“

Хакерскиот тим познат како „Анонимуси“ објави видео во кое му се обраќа на извршниот директор на Tesla и SpaceX, Илон Маск, за „постојано тролање“ на пазарот на криптовалутата.

Анонимуси му порачаа на Маск дека луѓето почнале да го перцепираат како „уште еден нарцисоиден богат човек очаен за внимание“. Нивната порака доаѓа откако Маск во петокот повторно твитна за биткоинот, по што падна цената на најголемата криптовалута.

На Маск му било кажано дека неговите твитови оваа недела покажуваат „очигледно занемарување на просечниот работник“ кој сака да си го подобри животот со инвестирање во криптовалути.

„Можеби мислите дека сте најпаметната личност во собата, но сега најдовте стан. Ние сме анонимни. Ние сме легија. Очекувај не”, заклучија тие во видеото.

Маск не одговори директно на заканата, но околу 20 минути откако групата го објави видеото и тој се огласи на Твитер. „Не убивајте го она што го мразите, зачувајте го она што го сакате“, рече тој, оставајќи им го тоа на многумина на толкување.