Спорт

Зидан ја пречкрта големата ѕвезда – Реал го стави на продажба!

Шпанските медиуми пренесуваат дека Реал Мадрид на лето сигурно ќе го продаде Алваро Мората откако напаѓачот влегол во отворен конфликт со тренерот Зинедин Зидан.

Мората не ја добива потребната минутажа откако пред почетокот на сезоната се врати од Јувентус, а Зидан наводно не е задоволен од неговата форма.

Шпанските медиуми тврдат дека двајцата влегле во отворен конфликт и дека на напаѓачот сигурно ќе му биде отврена излезната врата следното лето.

Интерес за Мората покажуваат премиерлигашите Челзи и Арсенал, како и неговиот поранешен клуб Јувентус кој сака да го врати напаѓачот во Торино.

Најсериозен кандидат за неговиот потпис е Челзи, бидејќи Антонио Конте е голем симпатизен на Мората, а „сините“ се спремни да платат 60 милиони евра за да го донесат на „Стенфорд Бриџ“.

To Top