Збогум California T, здраво Portofino: Ferrari го лансира новит „ѕвер“ на асфалтот


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Ferrari го претставија новиот GT кабриолет кој треба да го замени моделот California T и за прв пат во живо ќе биде прикажан на Frankfurt Motor Show во септември.

Наречен Ferrari Portofino, во споредба со California T е помоќен, полесен, и со поагресивен и аеродинамичен дизајн.

Моторот е истиот 3.9 литарски турбо V8, но модификуван со нови компоненти и рекалибриран софтвер за негово менаџирање – тој ќе има моќност од 600 коњски сили, што е за 40 повеќе од сегашната верзија.

Со тоа е скратено и забрзувањето од 0-100км/ч кое ќе изнесува 3.5 секунди, додека максималната брзина ќе биде 320км/ч.

Во Portofino ќе биде вградена последната генерација на електронскиот заден диференцијал на Ferrari, наречен E-Diff3.

Во поглед на дизајнот, Portofino има поагресивна предница со LED фарови инспирирани од моделот 488 GTB, додека во внатрешноста е вграден нов infotainment систем со 10.2 инчен touchscreen диплеј, нов волан и седишта, како и infotainment систем за патниците на задните седишта.

Ferrari сè уште немаат ги немаат објавено цената и датумот кога Portofino ќе се појави на пазарот, но тие информации се очекуваат кога ќе дебитира во Франкфурт во септември.