Вредноста на биткоинот вртоглаво порасна откако Илон Маск инвестираше 1,5 милијарди долари во криптовалутата


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Биткоинот достигна рекордно високо ниво на вредност од над 43.000 американски долари откако производителот на електрични автомобили Тесла, Илон Маск, инвестираше 1,5 милијарди долари во оваа криптовалута.

Најпознатата светска криптовалута Биткоин, достигна уште еден рекорд достигувајќи цена од над 43.000 долари, според податоците од берзите за криптовалути и порталот „CoinMarketCap“.

Причината за моменталниот огромен скок на вредноста на Биткоин е поради тоа што Тесла потврди дека изминатиот месев вложила 1,5 милијарди во таа криптовалута.

Новата политика за вложување на Тесла сугерира дека компанијата би требало повеќе пари да вложува во резервни алтернативни добра, како дигитални валути, злато вложување во берза и други.