Во Сарај нападнати ЛГБТИ активисти – едно лице е приведено


Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓Вистинска драма се случувала вчера по завршувањето на „Парадата на гордоста“. Неколку ЛГБТИ активисти од Албанија, БиХ и еден од Тетово заминале на прошетка во кањонот Матка. Но, таму биле пресретнати од група од 6-7 лица и притоа биле навредувани. Исплашени, групата активисти се качиле во такси и се упатиле кон Сарај, но таму доживеале уште една незгода.

30-годишниот Ј.А. бил приведен по вчерашниот напад врз ЛГБТИ активисти во Сарај, соопшти Министерството за внатрешни работи. Од таму информираат дека приведениот Ј.А. физички го нападнал активистот од Тетово, Беким Асани.

„Околу 16:00 часот на Кањон Матка, Б.И. (32), З.Л. (31) и К.Џ.(31) сите од Тирана-Албанија, И.А. (21)и Х.Л.(32) двете од Босна и Херцеговина и А.Б. (36) од Тетово биле пресретнати од група од околу 6-7 лица и навредувани зашто биле припадници на ЛГБТИ заедницата. За да избегнат проблем, се качиле во такси возило и се упатило кон Сарај. По нив тргнало Ауди со кое кога пристигнале во близина на плоштад Иса Булетини во Сарај им бил попречен патот и такси возилото принудно запрело. Тогаш од аудито излегол возачот и започнал да го навредува и да упатува пцовки и закани насочени конкретно кон А.Б. и во еден момент физички го нападнал. Во меѓувреме на местото на настанот пристигнале УПС и од нивна страна напаѓачот е лишен од слобода. Подоцна е утврдено дека се работи за А.Ј. (30) од Скопје“, се вели во соопштението на МВР.