Видео: Подолски на спектакуларен начин се раздели со репрезентацијата!

Лукас Подолски на совршен начин стави крај на репрезентативната кариера, откако во 69-та минутај го постигна единствениот гол на пријателскиот натпревар помеѓу Германија и Англија.

Лукас Подолски по 130 натпревари и 49 постигнати голови се прости од националниот тим, со кој во 2014 година ја освои светската титула.

Тој со капитенската лента ја предводеше репрезентацијата до победата над Англија и го постигна единствениот гол на натпреварот, откако по додавањето од Ширле, од 20-тина метри испрати вистински проектил во горниот десен агол на голот кој го бранеше Џо Харт.