Видео: Нов историски натпревар на Вестбрук, се израмни со Мајкл Џордан!


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Расел Вестбрук со нова одлична партија и дрипл-дабл ја предводеше Оклахома до победа над Њу Орлеанс со 101-92 и испиша нова историја во НБА лигата.

Изминатата ноќ, Вестбрук, го забележа петтиот трипл дабл учинок во низа, со што го израмни рекордот на легендарниот Мајкл Џордан поставен во 1989 година.

Вестбрук забележа 28 поени, 17 скокови и 12 асистенции и стана прв играч по Мајкл Џордан кој запишал трипл дабл на пет натпревари во низа. Плејмејкерот овој пат доби поддршка од Енес Кантер (17 поени, 10 скокови), Виктор Оладипо (15 поени) и Рајан Андерсон (13 поени).

Њујорк го совлада Сакраменто 106:98 и ја забележа осмата победа на последните 11 натпревари. Кармело Ентони и Дерек Роуз постигнаа по 20 поени за Никси, додека Сакраменто го предводеше Демаркус Казинс со 36 кошеви и 12 скокови.

Орландо славеше во Детроит 98:92 благодарение на учинок на своите центри Серж Ибака (21 поен) и Никола Вучевиќ (16 поени).