Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓

Реал Мадрид одигра реми (2:2) против Селта на „Балаидос“ и додатно се оддалечи од лидерот на табелата, тимот на Барселона.

Во Виго бледата партија на Реал не заврши со пораз благодарение на двете добри напаѓачки реакции на Герет Бејл и голманот Кејлор Навас кој во 72.минута при резултат 1:2 му одбрани пенал на најдобриот стрелец на Селта Јаго Аспас.

Даниел Вајс го постигна првиот гол на натпреварот во 33-та минута. Данецот со ефектен лоб удар на брилијантен начин заврши еден контранапад на својот тим.

Следуваше блиц криг на Реал, два гола во интервал од 120 секунди и два пати стрелец беше Герет Бејл. Велшанецот во 36 и 38 минута во гол ги претвори асистенциите на Крос и Иско.

Селта имаше можност да израмни во 72.минута, но Аспас не успеа да реализира пенал, а до заслужениот бод домажните фудбалери стигнаа десет минути подцна преку Уругваецот Макси Гомес.