Спорт

Верувале или не: Реал има поуспешна школа од Барса!

Неодамна беше објавено дека во најсилните европки лиги има 39 фудбалери кои потекнуваат од школата на Барса, а денес медумите открија дека Реал има дури 49 фудбалери во 5-те најсилни лиги.

Нормално најголемиот дел од нив игра во шпанската Премира, 8 во Реал и 24 во други клубови.

Во Премиер лигата има шестмина, во Бундес лигата – 5, во Лига 1 тројца во Серија А двајца фудбалери.

Реал Мадрид:
Кико Касиља (2000.-2007. 2015.-)
Енцо Зидан Фернандез (2004)
Начо (2001)
Касемиро (2013.-)
Дени Карвахал (2002. до 2012. 2013.-)
Алваро Мората (2008.-2014. 2016.-)
Мартин Одегард (2015.-)
Лукас Васкез (2007)

Примера
Хуанфран (Атлетико Мадрид, 2003 – 2006.)
Жозе Хурадо (Еспањол, 2003 – 2006.)
Алваро Медран (Валенсија, 2011.-2016.)
Диего Лопез (Еспањол, 2003 – 2007.)
Давид Барал (Гранада, 2002.-2006.)
Хуанфран (Депортиво, 2009.-2013)
Маркос Љоренте (Алавес, заем, 2008)
Естебан Гранеро (Реал Сосиедад, 1996. До 2008. и 2009., 2012.)
Бурги (Спортинг Хихон, заем, 2012-)
Диего Љоренте (Малага, заем, 2002)
Педро Москера (Депортиво, 2000., 2010.)
Денис Чиришев (Виљареал 2002. до 2016.)
Ману Херера (Реал Бетис, 1995 2002).
Оскар Диаз (Мајорка, 2005., 2006.)
Фернандо Пачеко (Алавес, 2006.-201)
Џејм Ромерио (Осасуна, 2013-2014.)
Рубен Собриано(Алавес, 2008., 2014.)
Мигуел Торес (Малага, 1998.-2009 г.)
Даниел Парехо (Валенсија, 2003. до 2009 г.)
Роберто Солдадо (Виљареал, 2000., 2008.)
Пабло Сарабија (Севиља, 2004., 2011.)
Фран Рико (Еибар, 2008., 2011.)
Родриго (Валенсија, 2009., 2010.)
Вилијам Хозе (Реал Сосиедад, 2014)

Премиер лига:
Хуан Мата (Манчестер Јунајтед, 2003. до 2007.)
Алваро Негредо (Мидлзборо, 2005. да 2007. и 2009 )
Маркус Алонсо (Челзи, 1999., 2010.)
Томас Мехијас (Мидлзборо, 2001.-2014.)
Јоселу (Стоук, 2009., 2012.)
Луис Хернандез (Лестер, 1998., 2011.)

Лига 1:
Фабињо (Монако, 2012.-2013)
Јесе (ПСЖ, 2007.-2016.)
Педро Мендес (Рен, 2010., 2011.)

Серија А:
Хозе Каљехон (Наполи, 2002.-2013.)
Борха Валеро (Фиорентина, 1995., 2007.)

Бундеслига:
Омар Маскерал (Ајнтрахт 2010.-2016.)
Борха Мајорал (Волфсбург, заем, 2007)
Гиљермо Варела (Ајнтрахт 2014.-2015 година)
Даниел Опаре (Аугсбург, 2008., 2010.)
Жозе Родригез Мартинез (Мајнц, 2009.-2015 година)

Advertisements
To Top