Уште еден Македонец во Серија А: Ване Тасевски потпиша за Сасуоло!


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


15-годишниот македонски фудбалер Ване Тасевски, кој живее во Пјаченца, потпиша четири годишен договор со Сасуоло.

Тасевски одигра неколку натпревари за кадетскиот тим на Сасуоло, а клубот од „Мапеи“ бил задоволен од неговиот настап веднаш му понудил договор на четири години и го добил неговиот потпис.

Ване Тасевски е дефанзивец, но негова посебна карактеристика е доброто изведување на слободни удари. Најпрво ќе почне да настапува за кадетскиот тим на Сасуоло од каде што ќе го прави пробивот кон првиот тим.

Тасевски е по потекло од Струмица и е член на македонската репрезентација до 16 години.