Тухел ја коментира ситуацијата во Челзи откако Абрамович беше протеран од Велика Британија

Велика Британија го протера газдата на Челси, Роман Абрамович затоа што бил соработник со рускиот претседател Владимир Путин.

Tренерот на Челзи, Томас Тухел не крие дека ситуацијата во клубот е ужасна.

„Не смееме да се преправаме дека ова не е проблем, за мене и сите во клубот ова е ужасно. Нашите глави „не се чисти“, збунети сме, и ова е навистина непријатно“, изјави Тухел.

„Челзи ќе стане цел на напади и некакви заговори. Фудбалерите, тренерот и стручниот штаб нема никаква врска со тоа што се случува во Русија. Ние не сме одговорни за такво нешто. Војната во Европа е нешто што никој досега не можеше да си го замисли. Се надеваме дека ќе заврши за брзо“, додаде Германецот.