Циндриќ со хуман гест: Ја нуди куќата за сместување за оние кои ги изгубија домовите во земјотресот


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Силниот земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала кој вчера ја погоди Хрватска, ги крена на нозе сите Хрвати, како и останатите соседни народи на Балканот.

Градот Петриња, близу кој беше епицентар на разорниот земјотрес, претрпе најмногу штета, а после тоа цела Хрватска се крена на нозе и тргна да им помогне на загрозените.

Навивачите од цела Хрватска дојдоа во Петриња, Сисак и околните села, како и бројни спортисти како Дејан Ловрен и Мате Ковачиќ.

Ним им се придружи и ракометарот, кој играше и во екипата на Вардар, Лука Циндриќ, кој понуди сместување во својата куќа во Огулин.