Цел Балкан зборува за нив: Жестока тепачка во женски фудбал!


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Невидена тепачка се случи во Првата фудбалска лига на Федерацијата Босна и Херцеговина, во Женската лига.

Имено, на натпреварот меѓу Железничар и Младост, Силвија Секачиќ ја претепала фудбалерката на Младост, Адна Љубановиќ.

Секачиќ најпрво противничката ја соборила на тревата, а потоа ѝ седнала на грбот и ја удрила со дланката по глава неколкупати. Не успеал да ја запре ниту судијата, а ситуацијата се смирила кога ги раздвоиле фудбалерките од двата тима.

„Со какви зборови да се опише овој чин, а да останеме во границите на пристојното? Доволно е да се каже дека ваквото однесување нема врска со здравиот разум, на лицата како Силвија не им е местото во фудбалот и заслужуваат доживотна суспензија“, порачаа од ЖФК „Младост“.

Силвија доби црвен картон, а би можела да добие и доживотна суспензија.