Триесетина скијачи затрупани од лавина во Франција


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Лавина го погоди францускиот ски центар Тињ, а медиумите јавуваат дека се затрупани најмaлку триесеттина скијачи.

Според првичните информации, лавината ја покренале скијачи кои се наоѓале на повисоките нивоа. Во моментот на придвижување на лавината над стотици скијачи и сноубордери биле на патеката.

Локалната полиција јавува дека во тек е акција за спасување. Некои медиуми шпекулираат дека загинале четири лица а дека повеќе од 30 се затрупани.

Француските медиуми пренесоа дека операцијата на спасување е отежната поради лошата видливост а неколку хелокоптери се на самото место.

– Имаше преупредувања за лавината, но оваа се случи на патеката која била набљудувана. Условите многу ја отежнуваат акцијата на спасување – рекле во полицијата каде што потенцираат дека се вклулени и кучиња трагачи.