Тој е само шестиот играч во НБА што постигнал 70 поени на еден натпревар

Играчот на Феникс Санс, Девин Букер, стана само шести играч во историјата на НБА лигата кој на еден натпревар постигнал 70 и повеќе поени.

Во мечот против Бостон Селтикс, Букер уфрли неверојатни 70 поени, но за жал, неговиот тим, и покрај овој неверојатен учинок на Букер, загуби со 130-120.

До сега 70 и повеќе поени на еден кошаркарски натпревар во НБА имаат постигнато само Вилт Чемберлен, Дејвид Робинсон, Дејвид Томпсон, Елџин Бејлор и Коби Брајант.

Тренерот од Феникс, во последната четвртина, кога веќе сфати дека е јасно оти неговиот тим ќе губи, се фокусираше на тоа да му овозможи на својот играч да постигне што повеќе поени.

Повикувањата на тајм-аут и форсирањето на слободни фрлања беа дел од стратегијата на целиот тим да работи за Букер. На крајот, тој имаше 24 успешни слободни фрлања, додека ефикасноста од три поени му беше 4 од 11, а додаде и шест асистенции.

Играчот на Бостон, Ајзеа Томас, изјави дека му е чудно тоа што го направиле играчите од Феникс, како и дека никогаш ништо слично не видел. Според него, најчудно било што Феникс воопшто не бркал резултат, туку се фокусирале на тоа Букер да постигне што повеќе поени.