Талибански командант порачува дека еден ден исламскиот закон ќе владее со светот (снимка)


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Во обраќање за CNN, талибанскиот командант од Кабул порача дека тие веруваат дека еден ден муџахедините ќе победат, а исламскиот закон ќе владее во целиот свет.

„Наше верување е дека еден ден муџахедините ќе победат. Исламскиот закон ќе владее не само во Авганистан, туку и во целиот свет. Но, ние не се брзаме. Веруваме дека тоа ќе се случи еден ден. Џихадот нема да се откаже до последниот ден“ изјави командантот за Си-Ен-Ен.

Потпаролот на талибанските војски вчера изјави дека според нив војната е завршена и дека тие победиле.

Талибанците ги заземаа најголемите градови во земјата, откако синоќа го освоија и главниот град Кабул.

„Го постигнавме тоа што го сакавме, а тоа е слобода за нашата земја и победа за нашиот народ. Ние сме спремни да разговараме со членовите на земјата и им ја гарантираме потребната заштита“ изјави вчера потпаролот на талибанските групи, Мохамед Наем.

Повеќе од 60 држави им испратија писмо на Талибанците каде од нив бараат слободно да ги пуштат луѓето да ја напуштат државата.

Од земјата се евакуирани повеќе дипломати, а луѓето на аеродромите се уште чекаат за нивно заминување.