Таксистите во Милано парично казнети поради жешкото време?!


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Повеќе од 20 возачи на такси во Милано парично се казнети поради носење на куси панталони иако во тој италијански град веќе со недели е жешко со температури до 35 степени, пренесуваат денес италијанските медиуми.

Според прописот усвоен во 2016. година, таксистите не смеат без оглед на временските прилики да носат куси панталони, маици без ракави или спортска облека како што се тренерки.

Миланската полиција од почетокот на топлотниот бран казни околу 20 возачи на такси, а казната изнесува 110 евра.

Милано е една од светските престолнини на модата, а градските власти сметаат дека сите треба да бидат пристојно облечени без оглед на модните трендови или временските прилики.