Славни

Судир на политика и спорт: Зидан со критики за Ле Пен, таа го возврати ударот

Претседателскиот кандидат на десницата, на изборите во Франција, Мари Ле Пен, го критукуваше актуелниот тренер на Реал, Зинедин Зидан.

Тренерот на Реал, фудбалската легенда на Франција, Зинедин Зидан, апелираше на 7.мај, на вториот круг од претседателските избори, народот да не гласа за Ле Пан.

Зидан рекол дека во петок „максимално треба да се избегне“ десничарскиот Национален фронт на Мари Ле Пен.

„Зидан може да дели совети за фудбалот, тука е добар, но не сум сигурна дека е добар кога се работи за политиката. Претпоставуван дека е многу богат, така што не чуди дека тој сака да гласа за кандидатот на центарот, Емануел“, рекла Ле Пен.

Advertisements
To Top