Стигна казната од УЕФА за ФФМ поради исвиркувањето на бугарската химна во Скопје


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Фудбалската федерација на Македонија ќе треба да плати 14.500 евра од кои 10.000 се за исвиркувањето на бугарската химна во Скопје во натпреварот од Лигата на Нации.

УЕФА изрече парични санкции за однесувањето на публиката за овој дуел. Останатите 4.500 се за фрлањето разни предмети на националната Арена „Тодор Проески“.

Покрај ова еден натпревар суспензиај доби десниот бек Тодор Тодороски за директниот црвен картон во истиот натпревар. За неспортскиот однос на бугарскиот тим УЕФА им додели само опомена.