Соборен рекорд во НБА лигата, а таа чест ја имаше…


Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓Плејмејкерот на Минсесота, Рики Рубио во поразот на неговиот тим од Спарс запиша трипл-дабл кој ќе влезе во историјата.

Шпанецот имаше 11 поедни, 13 скока и 10 асистенции за 79-те трипл-дабл во НБА лигата оваа сезона, со што е соборен рекодот од сезоната 1988/89 кога имаше вкупно 78, а најмногу имаше Мајкл Џордан (17).

Оваа сезона прв на листата е Расел Вестбрук со дури 30, Џејмс Хардер има 15, па потоа следува Леброн Џејмс со 7. Притоа, Рубио е вкупно 21-от играч кој оваа сезона запишач трипл-дабл.