Снимка од С-400 „Триумф“ – стравично моќниот руски противракетен систем


Топ 10 најголеми фудбалски дербија


Руското министерство за одбрана објави видео на YouTube на кое преку вежба се презентира моќта на ракетниот противвоздушен систем С-400 „триумф“.

Станува збор за противракетен систем што е во состојба да уништи воздушни цели во радиус од 400 километри. С-400 е наследник на системот С-300, а руската воена индустрија е веќе при крај со развојот и тестирањето на најновиот противвоздушен систем, С-500.