Вебкафе

Шериф за почит – им се придружи во протестот на демонстрантите заради убиството на афроамериканецот Џорџ Флојд

Шериф во Мичиген во саботата беше дочекан со овации и одоброволувачки извици откако одржа говор пред толпата демонстранти кои излегоа на улиците во знак на револт заради убиството на афроамериканецот Џорџ Флојд од страна на полициска патрола при неговото апсење.

„Единствената причина поради која сме овде е да се осигураме дека вашиот глас се слуша“, изјави пред демонстрантите шерифот Крис Свонсон. „Сакам ова да го направиме парада, а не протест“, додаде тој, по што се придружи во маршот на толпата протестирачи откако тие почнаа да извикуваат „оди со нас“.

Advertisements
To Top