Спорт

Се е спремно за враќање на легендата: Чави ќе седне на кормилото на Барса

Каталонските медиуми пренесуваат дека генералниот директор на Барса, Оскар Грау и спортскиот директор Ерик Абидал имале средба со легендара на клубот, Чави Ернандес.

Медиумите тврдат дека Валверде ја загубил довербата од раководството и неговата смена е само прашање на време, а Чави е прв избор за негов наследник.

Чави е тренер на катарски Ал Сад и уште во првата сезона го иосвои Суперкупот, а не крие дека еден ден сака да ја води Барселона.

„Не кријам, сон ми е да бидам тренер на Барса. Сум го кажал тоа во неколку наврати и сите знаат дека Барса има посебно место во моето срце“, истакна Чави.

Катарскиот клуб нема да му стои на патот и е спремен да го пушти, па неговото назначување за нов кормилар на Барса е само прашање на време.

To Top