Санчез го напушта Арсенал: Тоа ќе биде еден од најголемите трансфери во 2017!


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Арсенал оваа сезона е конкурентен за титулата во Премиер лигата, но фановите најмногу се загрижени за иднината на првата ѕвезда, Алексис Санчез.

Одличниот Чилеанец е еден од најдобрите фудбалери во Премиер лигата, но сеуште нема никакви позитивни знаци за продолжување на договорот кој му истекува во 2018 година.

Санчез е голема желба на неколку европски гиганти, пред се ПСЖ и Интер. Миланскиот гигант следното лето ќе добие голема финансиска „инјекција“, па прва трансфер желба ќе биде токму Чилеанецот.

Медиумите на Островот тврдат дека Санчез е одлучен во намерата да не го продолжува договорот и на крајот на сезоната да ја промени средината, но сепак последниот збор сепак ќе го има Арсенал.

Венгер неодамна изјави дека дури и да се случи Санчез да не го продолжи договрот нема да биде продаде и ќе остане до 2018 година.