ПСЖ спреми нов договор за Рабио: Ќе добие тоа што ќе посака


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Сопственикот на ПСЖ, Насер Ал Келаифи е задоволен од игрите на „светците“ оваа сезона и покрај поразот од Реал Мадрид во Лигата на шампиони.

Сопственикот на клубот е особено воодушевен од Адриен Рабио. Младиот играч за врска оваа сезона се етаблираше како еден од најдобрите во тимот на Парижаните и постигна гол на „Сантиаго Бернабеу“.

Неговиот договор истекува во јуни 2019 година, но од ПСЖ сакаат по секоја цена да го задржат долгорочно, па сопственикот Ал Келаифи е спремен да ги задоволи сите негови барања.

ПСЖ му нуди нов договор, па иако има само 22 години, Рабио ќе стане еден од најплатените фудбалери на светот и ќе остане на „Паркот на Принцовите“ најмалку до 2023 година.

Рабио во ПСЖ пристигна за само 1,5 милиони евра од Тулус пред пет години, а денес неговата вредност се проценува на 50 милиони евра. Притоа, Рабио е идентивикуван како иден капитен на „светците“.