Први кадри од новиот Пежо 208

На овогодинешниот автомобилски саем во Женева, „Пежо“ ќе го претстави новиот модел на 208-ката. Како најавен „тизер“ пред премиерата, на интернет се објавени и првите фотографии од новиот убавец.

Интересно е што новото возило ќе има и целосно електрична верзија . Поставен е на CPM платформа , автомобилот ќе има погон DS3 Crossback E-Tense со 50 kWh батерии , со сила од 136 Кс и автономно возење со едно полнење од 300 километри.

Футуристичкиот стил продолжува и во кабината. Инфотаблата има голем екран, а забележителен е и малиот волан.