Причина е бремената девојка – Реал на чекор до потпис со голема ѕвезда!

Девојката на Тибо Куртоа, Марта Домингез би можела доста да влијае на неговата иднина кога е кариерата во прашање. Имено, таа се пресели во Мадрид каде очекува второ дете од белгискиот голман.

Тоа покрена лавина на шпекулации во белгиските и англиските медиуми – кои тврдат дека поради ваквиот потег на девојакта, Куртоа ќе ја прифати понудата на Реал и ќе се пресели во Мадрид.

Со оглед на фактот што Реал е во потрага по квалитетен голман, Куртоа им е прва и најголема желба веќе подолго време. Па родителството и девојката се доволна причина Белгиецот да се пресели во Мадрид и кариерата да ја продолжи на „Сантиаго Бернабеу“.

Познато е дека Куртоа неколку години ги помина во Мадрид, кога беше голман на Атлетико, но играше како позајмен фудбалер на Челзи чие раководство одлучи да го врати во Лондон.