Последниот претседателски лет на Трамп


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Air Force One, носејќи ги претседателот Трамп и првата дама Меланија Трамп, денес полета од базата Ендрус во последниот претседателски лет на Доналд.

Тие со авионот се упатија кон Флорида. Авионот полетал додека свирела песната „My Way“ од Френк Синатра.

Иако е типично за претседателите во заминување да заминуваат од Вашингтон со еден од авионите што го одржува 89-то крило на воздухопловството, не е типично тој последен лет да биде официјално наречен „Воен воздухоплов еден“, бидејќи тие ги имаат овие имиња само кога претседателот е на нив.

Последниот авионски лет на претседателот во заминување обично се нарекува Специјална воздушна мисија.

Претходникот на Трамп, 44-от претседател Барак Обама, го напушти градот со лет официјално познат како Специјална воздушна мисија 44.

Но, раното заминување на Трамп од Белата куќа значи дека тој сепак ќе биде формално на функцијата претседател за време на целиот лет кон Флорида.