После над 350 одиграни фудбалски натпревари се префрли на кошарка


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Аргентинецот Родриго Паласио кој во италијанскиот фудбал одигра повеќе од 350 натпревари во периодот од 2009 до 2022 година кога ја заврши фудбалската кариера во Бреша има навистина интересна приказна. Неговата спортска кариера на заврши со збогувањето од фудбалот.

Паласио низ кариерата покрај Бреша настапуваше за Џенова, Интер и Болоња. Познат беше по својот имиџ и неговата плетенка. Откако ја заврши кариерата во 40-тата година од животот Паласио се сврте кон својата втора љубов, а тоа е кошарката.

Сега сите ги изненади веста дека Паласио се придружи на четвртолигашката екипа Геренгана која се натпреварува во Серија Д.

На првиот кошаркарски натпревар Паласио не разочара и веќе се појави видео од тој натпревар на кое може да се види како Паласио влегува под кошот и поентира.