После Мундијалот следува спектакл: Барса – Милан, Реал – Јуве и уште многу други дуели на гиганти


Топ 10 најголеми фудбалски дербија


На фудбалските фанови нема да им биде досадно ни по завршувањето на Светското првенство, бидејќи ќе започне „International Champions Cup“, на кого ќе учествуваат многу европски гиганти.

Организаторите на овој традиционален летен турнир веќе ја објавија програмата за 2018 година. Натпреварите ќе се играат на територија на САД и не очекуваат вистински спектакли.

На турнирот ќе земат учество најголемите клубови од Премиер лигата, Серија А, Бундес лигата, Примера како и ПСЖ од Франција и Бенфика од Португалија.

Ова е целосната програма:
20-ти јули
Манчестер Сити – Борусија Дортмунд

21 јули
Баерн Минхен – Пари Сен Жермен

22 јули
Ливерпул – Борусија Дортмунд
Севиља – Бенфика

25-ти јули
Манчестер Сити – Ливерпул
Милан – Манчестер Јунајтед
Рома – Тотенхем
Борусија Дортмунд – Бенфика
Јувентус – Баерн Минхен

26 јули
Атлетико Мадрид – Арсенал

28 јули
Манчестер Јунајтед – Ливерпул
Баерн – Манчестер Сити
Барселона – Тотенхем
Бенфика – Јувентус
Арсенал – Пари Сен Жермен
Челзи – Севиља

31 јули
Манчестер Јунајтед – Реал Мадрид
Тотенхем – Милан
Барселона – Рома

30 јули
Пари Сен Жермен – Атлетико Мадрид

1 август
МЛС ѕвезди – Јувентус
Челзи – Интер

4 август
Милан – Барселона
Реал Мадрид – Јувентус
Арсенал – Челзи

7 август
Реал Мадрид – Рома
Интер – Севиља

12 август
Атлетико Мадрид – Интер