Посетителите на Гугенхајм можат да искусат како е да се олесниш на златен тоалет


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Во њујоршкиот музеј Гугенхајм отворен е тоалет направен од 18-каратно злато и веднаш пред него се формираа редици љубопитни минувачи.

Овој тоалет, кој може да се користи, е дело на италијанскиот уметник Маурицио Кателано, пренесува Хина.  Овој уметник пред неколку години соопшти дека ја напушта културната сцена, но се врати со дизајни на луксузни предмети за бањи.

5-10-muzej-wc-zlato1

Туристите мораат да платат влез во музејот пред да застанат во ред за златниот тоалет.
Според претставниците на музејот, тоалетот наречен Америка „пружа искуство на единствена интимност со уметничкото дело“.