„Појачана“ верзија на Ford GT со карбонска серија на автомобилскиот саем во Чикаго


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


На овогодинешното издание на автомобилскиот саем во Чикаго, Ford одлучи да стави акцент на нивниот модел GT и да ги претстави своите две специјални изданија.

Додека неодамнешната премиера на Mustang Shelby GT 500 го доби целото внимание на медиумите, оставајќи ги и останатите модели на фабриката во сенка, Ford одлучи на саемот за автомобили во Чикаго 2020 да се фокусира на моделот GT, презентирајќи ги своите две специјални изданија, додека стандардната верзија на моделот претрпе одредени подобрувања.

Верзијата GT 2020 доаѓа со 3,5 литарски мотор, EcoBoost турбо V6, со 660 коњски сили, со поголем вртежен момент од претходниот модел, како и бројни механички подобрувања, како што е специјален систем за ладење на вентилите.

Овие надградби се имплементирани во новиот модел GT, откако претходно се докажаа дека се од корист во ограниченото издание Ford GT Mk II, објави Car Buzz.

Проширениот внес на воздух во аспираторот треба да го зголеми протокот на воздухот за 50%, додека зголемените меѓубојници се дизајнирани поефикасно да ја намалат температурата на компримираниот воздух .

„Ford GT останува на самиот врв на Ford Performance“, вели Ед Кренц, главен инженер во спортскиот оддел „Ford Performance“.

„GT отсекогаш бил начин да го извлечеме најдоброто од иновациите на тркачките автомобили Ford, почнувајќи од 1966 година и настапите на патеката во Ле Ман и пошироко“, додава Кренц.

Ford исто така нуди два различни пакети кои можат дополнително да го персонализираат изгледот на GT 2020.

Покрај стандардниот пакет GT, тука е и GT Liquid Carbon, каде специјалната метална обвивка ја истакнува лесната каросерија од јаглеродни влакна на GT. Овој пакет вклучува јаглеродни обвивки, а клиентите можат да избираат различни видови титаниумски навртки.

Понатамошната персонализација вклучува избор на исечени ленти што треба да се залепат по должината на шасијата, двете централно поставени за стандардниот GT модел и една лента за серијата Carbon, со опција за капаци на фаровите во боја. Овие ремени и капаци се достапни во седум различни бои, а попребирливите клиенти можат да изберат нијанси од проширената палета на бои.

Серија посветена на сеќавањето на GT 40 која победи во трката Ле Ман во 1968 година, наречена Ford GT Heritage Edition, доаѓа со карактеристична надолжна црна лента која поминува по целата должина под предните и задните прозорци и ги одделува портокалово-сините каросерии. Ѕидовите од јаглеродни влакна се достапни со верзијата Heritage, наместо вообичаените алуминиумски.

„Нашиот тим е фокусиран на испорака на автомобили што ги надминуваат очекувањата на клиентите. Црните ленти и јаглеродните бандажи беа особено баран додаток и дадовме се од себе за да го исполниме тоа“, вели , менаџер на програмата Ford GT.

Испораките за надградениот Ford GT се во тек, а производството ќе трае до 2022 година.