Култниот „Аполо 13“ се враќа во кино салите по 25 години од премиерата – еве ја причината


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Култниот американски филмски блокбастер кој ја раскажува приказната за неуспешниот обид на НАСА да слета на Месечината , „Аполо 13“ повторно ќе се прикажува во кино салите во САД 25 години од неговата премиерна проекција во 1995 година.

Блокбастерот, базиран на вистински настани за вонредна состојба во вселената, за време на ерата на слетување на Месечината, Аполо, се враќа во кината во април за 50-годишнината од мисијата.

Билетите се достапни од денеска (12 февруари) на проекциите во повеќе од 600 кина низ САД. Специјалните изложби ќе се одржат на 5, 6 и 8 април, соопшти дистрибутерот на филмот, Фатом Енхаус.

Аполо 13 може да се смета за„ успешен неуспех“, но филмот е брилијантен потсетник дека тоа беше нешто друго“, изјави Том Лукас, потпретседател на Фатум Енханс. „Чест ни е да ја одбележиме 50-годишнината од ваквото извонредно човечко достигнување – и 25-годишнината од филмот – со тоа што Аполо 13 го вративме во кината, каде што неговата визија и обем можат најдобро да се оценат“.

Мисијата Аполо 13 полета на 11 април 1970 г., на она што требаше да биде трета мисија за слетување на луѓе на Месечина. Астронаутите биле насочени кон слетување во висорамнините Фра Мауро, но експлозијата на леталото два дена по лансирањето ги наруши тие планови.

За среќа, тројцата астронаути во леталото – командантот Џим Ловел, пилотот на лунарниот модул Фред Хејз и пилотот на командниот модул Џек Свигерт – ја преживеаја експлозијата и спроведоа план за итни случаи за да се вратат дома.

Астронаутите тесно соработувале со Мисијата за контрола на НАСА, која, пак, побарала помош од нејзините конструктори и други експерти низ целиот свет. Екипажот безбедно слета во Тихиот океан на 17 април 1970 година. НАСА започна истрага за да ги утврди причините за експлозијата и да направи измени за идните мисии, дозволувајќи му на Аполо 14 да ги продолжи лунарните мисии следната година. Аполо 14 слета на Фра Мауро; а ниту еден од астронаутите од Аполо 13 веќе не полета во вселената.

Во 1994 година, Ловел и новинарот Џефри Кугер објавија книга за мисијата, „Изгубена месечина: опасното патување на Аполо 13“ . Universal Pictures and Imagine Entertainment работеле на филм заснован на книгата; „Аполо 13“ а премиерата се одржа на 30 јуни 1995 година. Ловел и неговата сопруга Мерилин, имаа краток настап во филмот, кој добил технички совети од астронаутот на Аполо 15, Дејвид Скот.

Филмот е познат по тоа што користи модифициран авион на НАСА, КЦ-135 кој лета во параболи за да симулира бестежинска состојба. Сценаристите исто така напишале најмалку две реченици што се поврзани со филмот: „Неуспехот не е опција“ (што никогаш не било кажано во реалниот живот) и „Хјустон, имаме проблем“ (што било слично на вистинскиот повик на астронаутите од вселената, кои во реалноста рекле „Хјустон, имавме проблем“).

Во главните улоги се најдоа Том Хенкс (Џим Ловел), Кевин Бејкон (Свигерт), Бил Пакстон (Хаиз), Гери Синиз (Кен Метили), Ед Харис (директор на летот за контрола на мисијата Џин Кранц) и Кетлин Квинлан (Мерилин Ловел). Филмот е во режија на Рон Хауард, а во продукција на Брајан Гразер.