Актуелно

Победата на Трамп светскиот пазар на обврзници го чинеше 337 милијарди долари

Вкупната пазарна вредност на обврзниците низ светот е намалена за 337 милијарди долари за само еден ден, откако победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД ја подгреа загриженоста дека неговиот план за поттикнување на економскиот раст ќе доведе до скок на инфлацијата, јави Bloomberg.

Во изминатите три дена, пазарната вредност на глобалните обврзници паднала за 692 милијарди долари, според податоците на Bank of America Merrill Lynch.

„Обврзниците моментално се во извесен проблем“, изјави трговец од Bank of Montreal во Лондон, додавајќи дека постои загрижености оти Трамп ќе сака да троши повеќе пари.

Advertisements
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top