Пет чаеви кои се одлични за вашето здравје

Чаевите, чајните мешавини, билните тинктури или етеричните масла можат да бидат исклучително делотворни во превенција на болестите, односно во јакнење на имунитетот пред вирусите и бактериите да го нападнат организмот, но и многу корисна помош ако болеста веќе настанала.

Ајдучка трева – ја чисти крвта, ја смирува нервозата на желудникот и цревата и добро делува кај инфекциите на уринарниот тракт. Не смеат да го пијат трудници, а може да се појават и реакции кај оние кои се алергични на камилица.

Полска коњска опашка – ја подобрува работата на бубрезите и на системот за варење. Добра е при воспаление на дишните органи, го ослободува телото од вишокот на вода и ја подобрува густината на коските.

Маточина – чајот од маточина го поттикнува варењето, ги намалува мачнините и тегобите предизвикани од стрес. Шолја чај од маточина навечер ќе ве смири и ќе ве ослободи од несоницата.

Ѓумбир – чајот од ѓумбир го чисти ткивото, помага при варењето, лесно загрева и е погоден при настинки и вирози.

Мента – освен за тегоби со варењето, чајот од мента помага кај настинки и кај грип. Тоа е билка која разладува па помага и за симнување на температурата.