Оваа е најдобрата рок песна на 21 век според Classic Rock


Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓


Во интеракција со над 60.000 читатели кои гласаа, списанието Classic Rock ја прогласи песната I Believe In A Thing Called Love од Darkness за најдобра рок песна на 21 век.

На второто место се најде песната Rock N Roll Train од AC / DC, а на третото место е Blackbird After Bridge. Следуваат Best of You Foo Fighters, Seven Nation Army The White Stripes, Caravan Rush, Slither Velvet Revolver, Cochise Audioslave, Blood Brothers Iron Maiden i No One Knows на бендот Queens of the Stone Age. Darkness ги објави резултатите од анкетата на својот профил на Твитер и им се заблагодари на сите што гласале.

Песната е снимена во 2001 година, а не го достигна врвот на топ листите до 2003 година.

Интересно е што оваа песна пејачот Џастин Хокинс ја снимил гол.

“Бев гол во студиото. Сакав да видам дали тоа ќе помогне, затоа што се борев со вокалот, а подоцна го сторив тоа за да му биде на Ед Греам (тапанарот) непријатно. Подоцна стана традиција. Можеби само се правев важен, но тоа е дел од мојата работа “.