Спорт

Оскар доби жестока казна во Кина!

25-годишниот бразилски репрезентативец, Оскар доби драконска казна поради инспирирање тепачка на натпреварот помеѓу неговиот Шангај СИПГ и Гвангжу РФ.

Оскар намерно шутираше силно со топката во двајца противнички фудбалери, по што следеше бесна реакција од ривалскиот тим. Во масовната тепачка Оскар остана да лежи на тревата и не беше санкциониран од судијата кои во меѓувреме покажа два црвени картони, но Дисциплинската Комисија при кинеската лига се реши жестоко да ја казни фудбалската мегаѕвезда.

Имено, Кинеската фудбалска федерација која го казни Бразилецот со суспензија од 8 натпревари и 5000 долари по консултациите со ФИФА.

Ова значи дека репрезенаттивецот на Бразил ќе не може да игра во првата лига на Кина се до 13 август.

Advertisements
To Top