Ол-стар: Изненадивачки победник во тројки, Робинсон нов крал на забивањата!


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Титулата најдобар тројкаш на Ол-стар викендот во Њу Орлеанс покрај сите очекувања на освои Ерик Гордон од Хјустон Рокетс. Тој направи изненадување и по продолжението во финалето го победи Кајри Ирвинг.

До титулата, тој мораше да стигме преку продолженија, откако во финалната серија имаше 20 поени, исто колку и Кајри Ирвинг од Кливленд.

Во додатната рунда, Ирвинг застана на 19 поени, а Гордон забележа 21 и стана првиот играч на „Ракетите“ кој победил во натпреварот во шутирање тројки.

Што се однесува до забивањата победник е кошаркарот на Индијана, Глен Робинсон, но овој Ол-Стар ќе биде запаметен како еден од полошите кога се забивањата во прашање.

Во натпреварот во забивање учестуваа Глен Робинсон, Дерик Џоунс Јуииор, ДеАндре Џордан и Арон Гордон, кои не понудија многу атракција и ја разочараа присутната публика и ТВ гледачите.

Глен Робинсон од Индијана стигна до победата. Неговото последно забивање за кое доби 50 поени од судиите беше една од малкуте светли точки на вечерта.