Официјално: ФИФА ги избра тројцата финалисти за „Фудбалер на годината“


Традицијата вели: Аргентина ме демантира!? - 14 ден ↓↓↓Светската куќа на фудбалот, ФИФА денес ги објави тројцата финалисти кои ќе се борат за наградата „Играч на годината“.

Како што е познато ФИФА и „Франс Фудбал“ се разделија, а наградата од минатата година ќе има можност да ја брани Кристиано Роналдо.

Негови конкуренти ќе бидат Лука Модриќ од Реал Мадрид и Мохамед Салах од Ливерпул.

Истите тројца фудбалери беа финалисти и во изборот на УЕФА, а наградата му припадна на Лука Модриќ.