Oфицијално: Буфон нов голман на Пари Сен Жермен (видео)

buffon

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Oна што долго се очекуваше, вечерва доби и официјална потврди, Џанлуиџи Буфон е нов голман на Пари Сен Жермен.

ПСЖ го ангажираше до овој момент најголемото име во преодниот рок, а тоа Џанлуиџи Буфон.

Голманот ко је вистинска легенда и кој долги години го бранеше голот на Јувентус од следната сезона ќе брани за својот вкупно трет клуб во кариерата, после Парма и Јувентус.

Трансферот беше официјализран на Твитер профилот на „светците“, Буфон со ПСЖ потпиша договор на две години.