Нуров го освои златото на Медитеранските игри во Алжир


Ep.1 Urban Explorer: Каде да пиете најдобро кафе во Скопје!? ↓↓↓


Македонскиот борач Магомедгаџи Нуров ѝ го донесе златниот медал на Македонија од Медитеранските игри кои се одржуваат во Оран, Алжир.

Нуров во финалето во категоријата до 97 килограми, го победи Фејзула Актурк од Турција со 4-3 благодарение на одличен финиш во борбата.

Турчинот имаше водство од 3-0, но Нуров успеа на двапати да освои по два поени, да направи пресврт и да дојде до победа која му го донесе златниот медал.

Медал за Македонија донесе и Владимир Егоров кој освои бронза откако со 7-2 во репесажот го победи домашниот борач, Кербаче.