Спорт

Новиот „Сантиаго Бернабеу“ како вселенски брод (видео)

Новиот и футуристички изглед на редизајнот на новиот стадион на Реал Мадрид – „Сантијаго Бернабеу“, несомнено потсетува на вселенски брод.

Реконструкцијата на „Бернабеу“ се очекува да биде завршена во перидот меѓу септември и јануари следната година.

Ова го покажува видео презентацијата изработена за да се покаже како ќе изгледа новиот дом на „Кралевите“.

Уште од почетокот на пандемијата, фудбалерите на Реал Мадрид настапуваат на помошниот стадион „Алфредо Ди Стефано“.

Капацитетот останува ист – 81.000 гледачи, но покрај движечкиот покрив стадионот ќе добие и голем екран кој ќе ротира, шопинг-центар во рамки на стадионот, хотел, нови ресторани, подземни гаражи на дури пет ката…

To Top